Niemiecki w kuchni, czyli co ma wspólnego pieczenie pierniczków z nauką języka?

niemiecki w kuchni

W okresie świątecznym nie ma nic lepszego, niż zapach świeżo upieczonych ciasteczek, który roznosi się po całym domu. Każdego roku wspólnie pieczemy pierniczki, ponieważ chcemy aby nasze dzieci na zawsze zapamiętały ten element rodzinnej tradycji i kojarzyły go z naszymi kulinarnymi przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Synek uwielbia wykrajać ciasto na pierniczki w różnych świątecznych kształtach. Córka, oprócz pomocy w łączeniu składników i wałkowaniu ciasta, bardzo lubi ozdabiać gotowe ciasteczka pisakami cukrowymi lub mnóstwem kolorowych posypek. Oboje nie mogą potem oprzeć się naszemu kulinarnemu dziełu sztuki. Z tego powodu już od dawna robimy ciasto z dwóch porcji, żeby choć trochę pierniczków dotrwało do Wigilii. 😛

Uczenie się przez działanie, czyli niemiecki w kuchni.

Ponieważ zabawy w kuchni dostarczają maluchom różnorodnych bodźców i działają na zmysł smaku, węchu i dotyku, postanowiłam, że tym razem upieczemy pierniczki po niemiecku. Jak to możliwe? Zaraz się przekonasz. Przy pieczeniu ciasteczek można nauczyć się wielu ciekawych czasowników w języku niemieckim lub po prostu poznać nazwy składników i przypraw przygotowywanego wypieku.

Na początek posłuchajcie energicznej piosenki „Backe, backe Kuchen“, która może Wam przygrywać również podczas wspólnego kucharzenia.

Backe, backe Kuchen - Kinderlieder zum Mitsingen | Liederkiste

W naszej rodzinie już od dobrych czterech lat sprawdza się taki przepis na pierniczki klik.

Pamiętajcie o zrobieniu otworów w pierniczkach, przed włożeniem ich do piekarnika. Dzięki temu będziecie mogli je później powiesić na choince lub nawet zrobić z nich apetyczny choinkowy łańcuch.

die Zutaten (składniki):

Mehl – mąka

Honig – miód

Zucker – cukier

Gewürze – przyprawy

Butter – masło

Eier – jajka

Milch – mleko.

Lebkuchen backen – piec pierniczki

Lebkuchen dekorieren – dekorować pierniczki

Guten Appetit! – Smacznego!

Schmeckt es? – Smakuje?

lecker! – pycha!

Rzeczowniki określające składniki potraw np. w przepisach używamy bez rodzajników. Przed składnikami występują zwykle określenia ilości, miary i ciężaru, np. 1 Liter Milch, 2 Löffel Honig, ein Glas Mehl

Na koniec Waszych kulinarnych rewolucji jeszcze jedna prosta zabawa – Wonach duftet es?

Niemiecki w kuchni może mieć jeszcze inne zastosowanie np. gdy bawicie się w „Wonach duftet es?” – jak to pachnie? Zawiązujemy dziecku oczy, a ono próbuje rozpoznać zapachy odpowiednie dla okresu Bożego Narodzenia i adwentu. Do zabawy możesz użyć pomarańczy – Orangen, cynamonu – Zimt, pierniczków – Lebkuchen, posiekanych orzechów – Nüsse. Maluch odpowiada na pytanie rodzica tymi słowami: Es duftet nach Orangen/ Zimt/ Lebkuchen/ Nüssen. Wcześniej oczywiście zapoznaj dziecko z nowymi słowami.

Więcej moich wpisów na temat Świąt Bożego Narodzenia możesz znaleźć tu kalendarz adwentowy i tu świąteczna playlista.

Jeśli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, zostaw komentarz pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like lub udostępnisz go swoim znajomym. Zapraszam także do polubienia fanpage Niemieckowo na Facebooku.

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *