Sposoby na poprawę niemieckiej wymowy.

niemiecka wymowa

Tagi:

Dzieci uczą się języka ze słuchu. Przyswajają nowe słowa w „locie”, z łatwością rozróżniając różne długości fal dźwiękowych. Według naukowców słuchanie obcej wymowy i próby jej naśladowania dają najlepsze efekty u dzieci do około 12 roku życia. Odpowiedzialne za to są procesy podświadomego naśladowania dźwięków oraz rozwój krtani człowieka. To kluczowy okres życia pod względem spontanicznego opanowywania wymowy. Dzieci lubią bawić się aparatem mowy i nie mają zwykle bariery mówienia. Dlatego to najlepszy czas na pierwsze próby odtwarzania dźwięków obcego języka.

Obawy rodziców dotyczące niemieckiej wymowy.

Niestety samo mówienie nie wystarczy, ważne jest, aby słowa wymawiać właściwie. Poprawna wymowa to jedna z kwestii, które budzą największe wątpliwości wśród rodziców przekazujących język niemiecki dziecku. Obawiamy się, że damy dziecku zły przykład, który zakoduje i będzie powielać w przyszłości. Znasz to uczucie, gdy dziecko pyta „co tu jest napisane?”, a Ty nie masz pojęcia jak brzmi dane słowo? Takie sytuacje mogą się pojawiać podczas czytania dziecku niemieckich książeczek, śpiewania piosenek czy zadawania pytań. Nie zniechęcaj się wtedy, bądź aktywny i próbuj jak najwierniej odtworzyć słowa. Pamiętaj, że aby wejść w językową interakcję w języku niemieckim z dzieckiem należy do niego mówić, a ćwiczenie czyni mistrza.

Jak ćwiczyć niemiecką wymowę podczas zabawy z dzieckiem?

Oczywiście najlepiej nauczyć się niemieckiej wymowy słuchając Niemców i przebywając na co dzień w ich środowisku. Fakt życia w Polsce nie przekreśla jednak naszych szans na poprawne wymawianie niemieckich słów czy zdań. Należy wtedy jak najczęściej uzupełniać naukę języka niemieckiego autentycznymi materiałami, o których pisałam we wpisie o roli mediów w kwestii poprawnej wymowy.

Co jeszcze możecie robić?

  1. Sprawdzajcie brzmienie słowa w słowniku internetowym, pozwalającym na odsłuchanie dźwięku. Dzięki temu będziecie poprawnie wymawiać nowe słowa, zamiast utrwalać złe nawyki.
  2. Ćwiczcie narządy mowy przed lustrem. Starajcie się, by dźwięk był jak najbardziej zbliżony do tego wymawianego przez native speakerów. Możecie powtarzać na przykład „umlauty” lub wymowę niemieckiego gardłowego „r”, które należą do typowych błędów w wymowie Polaków.
  3. Słuchajcie jak najczęściej nagrań i bajek w języku niemieckim oraz próbujcie powtarzać na głos to, co usłyszycie. To najlepsza metoda, aby oswoić się z melodią języka.
  4. Czytajcie książeczki, do których dołączone są pliki audio z wymową.
  5. Śpiewajcie niemieckie piosenki wraz z wykonawcami. Rytmiczne melodie szybciej wpadają w ucho i łatwiej zapamiętać oryginalnie brzmiące słowa, zwroty, a nawet całe zdania.
  6. Nagrywajcie swój głos i odsłuchujcie, jak wymawiacie po niemiecku poszczególne słowa.

Jak ułatwić sobie wymawianie słów po niemiecku?

Czy też macie tak, że zapis fonetyczny Was odstrasza? Nie każdy potrafi odczytać znaki fonetyczne, powszechnie podawane np. w słownikach językowych. Ja z jednej strony nie jestem zwolenniczką zapisywania sobie wymowy słówek niemieckich po polsku. W ten sposób zamykamy się na oryginalne brzmienie i melodie słówek, których się uczymy. Z drugiej strony co zrobić, jeśli należysz do osób, które nie znają dobrze języka niemieckiego lub nie czują się na siłach by „walczyć” z międzynarodową transkrypcją fonetyczną? Jest jednak pewne ułatwienie, które stosuje wielu germanistów i trenerów języka niemieckiego. Wystarczy opanować kilka reguł związanych z niemiecką wymową. Poniżej przedstawiam podstawowe zasady niemieckiej wymowy. Praktyczna ściąga, po którą możecie sięgnąć zawsze wtedy, gdy nie jesteście pewni, czy dobrze wymawiacie dane słowo.

Zasady niemieckiej wymowy z przykładami.

ZASADY NIEMIECKIEJ WYMOWY 
Czytamy jak…Przykład
äeändern – zmienić
üi (usta jak do u)über – nad
öe (usta jak do o)das Öl – olej
ßsheißen – nazywać
iei (długie) die Liebe – miłość
eiajnein – nie
euojheute – dzisiaj
äuojdas Gebäude – budynek
st (na początku)sztdie Stadt – miasto
spszpspielen – grać
zckurz – krótki
tzcdie Katze – kot
s (na początku i w środku)zdie Sonne – słońce,      die Hose – spodnie
vfder Vater – tata
v (wyrazy obce)wdie Vase – wazon 
tt (każda podwójna spółgłoska) t                          (jak pojedyncza)statt – zamiast
phfdas Photo – zdjęcie
ckkdick – gruby
qukwdas Quadrat – kwadrat
chskssechs – sześć
schszdie Schule – szkoła
tschczdas Deutsch – język niemiecki
ch (po: i, e, ä, ö, ü, eu, äu, ei, ai)śich – ja
chen (na końcu)śendas Kaninchen – królik
ch                      (po: a, o, u, au)hdas Buch – książka
h (w środku)nieme (przedłuża samogłoskę przed nią) die Sahne – śmietana
er (na końcu)między a i edie Mutter – mama
ig (na końcu)ih             (miękko, jak w wyrazie hiena)wenig – mało
ig (w środku)ig (twardo)wenige – małe

Zasady niemieckiej wymowy do pobrania Pobierz

Jeśli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, zostaw komentarz pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like lub udostępnisz go swoim znajomym. Zapraszam także do polubienia fanpage Niemieckowo na Facebooku.

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *