Rola rodzica we wspieraniu wczesnej nauki języka niemieckiego przez dziecko.

Czy wczesna nauka języka niemieckiego dla dzieci ma sens?

Nie od dziś wiadomo, że nauczyciel ma ogromny wpływ na stosunek dziecka do nabywania nowych umiejętności. Wykorzystaj więc to przy nauce języka niemieckiego! Im młodsze dziecko, tym ważniejszy jest dla niego związek emocjonalny i identyfikacja z nauczycielem. W tym poście spróbuję Cię przekonać, że rodzice są najlepszymi nauczycielami / mentorami na wczesnym etapie nabywania języka przez dzieci. Psychologia uczenia się małego dziecka kładzie duży nacisk na rolę rodzica we wspieraniu nauki w domu. Dobrze byłoby, gdyby rodzice wyraźnie okazywali zainteresowanie nauką języka obcego przez swoje dziecko, zadając mu pytania, rozmawiając z nim, zachęcając oraz chwaląc je za osiągnięcia.

Specjalista ds. swojego dziecka.

Rodzicu, kto jak nie Ty jest ekspertem od Twojego dziecka? Znasz je najlepiej, wiesz kiedy jest czymś zainteresowane a kiedy zaczyna się niecierpliwić. Potrafisz doskonale odczytywać sygnały dziecka i dzięki temu możesz podejść do całej tej nauki bardzo elastycznie. Moje dzieci często wyraźnie pokazują lub mówią co jest dla nich najważniejsze. Córka mogłaby godzinami bawić się stajnią konikową lub lalkami Barbie a syn parkować auta, lub pożerać dinozaurami koniki siostry:) Moim zdaniem warto zacząć od tematyki znanej i lubianej przez dziecko. Czasem możesz skończyć jako rżący koń skaczący przez przeszkody lub uciekający przed dinozaurem ale… Czego się nie robi dla dzieci… Kolejnym powodem, dla którego powinieneś wspierać dziecko w nauce języka niemieckiego i zacząć ją w domu jest silny autorytet rodzica, związany z wiekiem Twojego szkraba. Przypomnij sobie jak Ty postrzegałeś swoich rodziców, będąc małym dzieckiem. Czyż nie byli wszechwiedzącymi ideałami, znającymi się na wszystkim;)? Przecież mama lub tata odpowiadali na każde nasze pytanie, więc wiedzieli, o co chodzi na tym skomplikowanym świecie.

Czas mija bezpowrotnie.

Dzieci pragną uwagi swoich rodziców i nic nie jest w stanie im tego zastąpić. Najcenniejsze co możesz im ofiarować to Twój czas. Czasu nie da się cofnąć więc wykorzystuj wspólne chwile z dzieckiem najlepiej jak potrafisz, póki jeszcze chce dzielić je z Tobą. Zdaję sobie sprawę, że życie pędzi w szalonym tempie i tego czasu na budowanie relacji i jednocześnie dbanie o rozwój i edukację jest bardzo mało. Zdarza się, że wracamy z pracy wieczorem i jedyne o czym marzymy to sen. Tym bardziej wtedy namawiam Cię by szanować każdą wolną chwilę z dzieckiem, nawet jeśli miałyby być to jedynie weekendy. Działaj i nie czekaj na idealne warunki, one nigdy nie nadejdą. Zainwestuj swój czas dla lepszej przyszłości Twojego dziecka, zamiast kupować mu kolejną zabawkę. Spędzajcie wspólne chwile na mądrych zabawach, przemycających edukację językową. Dziecku jest wszystko jedno w jakim języku się bawi, byleby robiło to z Tobą.

Jedyne takie miejsce na świecie.

Aby mały uczeń czuł się dobrze przy nauce języka niemieckiego, a proces mógł być skuteczny musi on czuć się bezpiecznie w swoim otoczeniu dydaktycznym. Dom to magiczna przestrzeń, w której z reguły każde dziecko czuje się swobodnie i bezpiecznie. Poczucie bezpieczeństwa jakie wywołuje najbliższe otoczenie malucha sprzyja przyswajaniu nowej wiedzy i doświadczeń. Wspierać dziecko w nauce języka możesz codziennie, w dowolnie wybranym przez Ciebie momencie dnia, jak długo potrzebujesz a w dodatku bez wychodzenia z domu. Ponadto, poznawaną treść możesz dopasować do zainteresowań, możliwości i poziomu Twojego dziecka. Dzięki niemieckim zabawom w domu oszczędzasz czas, potrzebny na dojazd na zajęcia, o pieniądzach już nie wspominając. Masz obawy czy zdołasz przekazać język niemiecki swojemu dziecku bo sam słabo go znasz? W kolejnym poście, który znajdziesz TU, rozwieję Twoje wątpliwości. Spokojnie, małe dzieci nie potrafią dłużej skupić swojej uwagi a podstawy języka nie są trudne, więc dasz radę. Nie chodzi o układanie skomplikowanych zdań, tylko o wtrącanie pojedynczych słówek i zwrotów. Dziecko ma się oswoić z innym językiem, na trudniejsze formy przyjdzie jeszcze czas. Jeśli dołączysz do tego niemieckojęzyczne książeczki, piosenki, bajki i gry dostępne w dzisiejszych czasach na wyciągnięcie ręki to okaże się, że ten nie niemiecki wcale nie taki straszny, jak go malują;)

Czy wybierasz taki styl rodzicielstwa?

W pierwszych latach życia dziecka pomagasz mu w nauce języka ojczystego. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ważna jest Twoja rola – cierpliwego towarzysza, w całym tym procesie nabywania języka? Podobnie jest z językiem obcym, dlatego zachęcam Cię, żebyś znalazł z dzieckiem wspólny język (dosłownie i w przenośni:)) oraz odkrywał z nim świat w innym języku. Może dla kogoś z Was będzie to pomysł na stworzenie z dzieckiem czegoś wyjątkowego np. śpiewanie piosenek podczas wieczornej toalety, czytanie książeczek w namiocie tipi czy zrobienie pacynki ze skarpetki i odgrywanie śmiesznych scenek. Po pewnym czasie dziecko będzie utożsamiać Ciebie z niemieckim, budować miłe skojarzenia i pozytywne nastawienie do języka. Ani się obejrzysz a to umocni między Wami więź emocjonalną, mającą wpływ na całe Wasze przyszłe życie.

Może macie jakieś inne ciekawe pomysły na stworzenie z dzieckiem czegoś wyjątkowego podczas zabawy w języku obcym? Pochwalcie się w komentarzach pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like lub udostępnisz go swoim znajomym. Zapraszam także do polubienia fanpage Niemieckowo na Facebooku.

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *