Nie musisz być perfekcyjnym filologiem. Rola mediów w kwestii poprawnej wymowy i osłuchania z językiem obcym.
Masz wątpliwości, czy jako rodzic będziesz wystarczająco dobry, by uczyć własne dziecko języka? Często rodzice myślą, że ich znajomość języka obcego nie jest perfekcyjna, stąd obawy przed przekazywaniem go dziecku. Zastanówmy się chwilę nad tym, o co nam tak naprawdę chodzi. Czy o naszą perfekcję i nieomylność, czy o przełamanie bariery językowej i wychowanie otwartego kulturowo, małego człowieka? Nawet wybitnym filologom trudno jest uczyć kogoś, kto nie umie pisać, czytać czy długo skupić uwagi. Mój blog skierowany jest do wszystkich rodziców, którym nie jest obojętna językowa edukacja swoich dzieci. Przecież nie każda mama jest pedagogiem i nie każda zna dobrze niemiecki. Ja również nie jestem dyplomowaną lingwistką lecz uczyłam się tego języka najpierw w domu z mamą – germanistką, potem na szczeblach edukacji i podczas wyjazdów aż w końcu w pracy. Rodzicu, wyluzuj i czerp radość z mądrych zabaw językowych z Twoim dzieckiem. W dobie Internetu i wszechogarniających nas informacji mamy tak wiele pomocy do samodzielnej nauki i nauczania. Na początek zainstaluj sobie w telefonie słownik, w którym można posłuchać wymowy i obejrzeć poszukiwane słowo na obrazku. Pomocny może okazać się również zapis fonetyczny. W razie potrzeby szybko znajdziesz właściwą odpowiedź na pytanie dziecka „Jak to się nazywa po niemiecku?”. Dodatkowo dasz mu przykład jak korzystać ze słownika. Pomyśl o tym, jaki będziesz dumny gdy Twoje starania zaprocentują i pewnego dnia Twoje dziecko powie pierwsze słowo, zdanie po niemiecku lub zacznie rozwijać się w tym języku. Ty również zyskasz na tym językowo, odświeżysz znajomość niemieckiego, poszerzysz słownictwo lub nawet nauczysz się go od zera. Zacznij małymi krokami oswajać dziecko z tym językiem, metodą prób i błędów.
Jak przekazać dziecku poprawną obcojęzyczną wymowę?
Wielu rodziców, którzy rozważają dwujęzyczne wychowanie lub wczesną naukę języka obcego, nurtuje kwestia poprawnej wymowy. Chcąc przekazać dziecku dobre wzorce wymowy, zastanawiamy się często czy nasza znajomość niemieckiego jest wystarczająca. Wątpliwości przy przekazywaniu języka pojawiają się szczególnie wtedy, gdy sami nie jesteśmy osobami dwujęzycznymi i język niemiecki nie jest naszym ojczystym. Są to jak najbardziej uzasadnione obawy, gdyż małe dzieci uczą się języka ze słuchu i odtwarzają dokładnie to, co słyszą. Ale spokojnie – jest na to sposób, nawet nie musicie wymawiać słów, których nie jesteście pewni, zasoby internetowe zrobią to za Was! Bawiąc się z własnym dzieckiem w domu, musicie pamiętać tylko o uzupełnianiu nauki materiałami autentycznymi: słuchowiskami, piosenkami, bajkami, filmami, w których usłyszymy rodzimych użytkowników języka. W Internecie jest mnóstwo darmowych pomocy do nauki języka. Można też kupić audiobooki lub książeczki z audiobookami. Pomocne w przyswajaniu języka są też interaktywne książki i pluszaki. Ja także będę umieszczać na blogu przydatne linki do nauki niemieckiego. Telewizja i programy do edukacji językowej, są również bardzo dobrym źródłem, ale jednocześnie niekompletnym. Nie zastąpią kontaktu z żywym człowiekiem. Nawet najlepszy program telewizyjny nie jest w stanie zapewnić takiej interakcji jak człowiek. Rodzice, bądźcie zatem aktywni w czasie wspólnego oglądania bajek czy teledysków z napisami. Zadawajcie pytania, powtarzajcie dialogi i śpiewajcie piosenki, próbując jak najwierniej odtworzyć słowa. Czułe ucho dziecka w mig wychwyci poprawne brzmienie i utrwali je w małej, bystrej główce. Dzięki pomocom multimedialnym dziecko osłuchuje się z melodią i dźwiękami charakterystycznymi dla języka niemieckiego i może to robić także podczas innej zabawy, w łóżku zasypiając, jadąc autem lub stojąc w korkach. Takich okazji jest wiele. Z reguły jest tak, że im dłużej i częściej malec słucha, tym więcej rozumie i zapamiętuje. Nie bójcie się korzystać z mediów podczas niemieckojęzycznych zabaw ze swoimi pociechami. Jak podaje Goethe Institut: „Media są integralną częścią dziecięcego świata, a przetwarzanie przeżyć dostarczanych przez media stanowi ważny element rozwoju sfery doznań u młodszych dzieci. Z tego względu media powinny, abstrahując od krytycznych wobec nich głosów, odgrywać także ważną rolę w wychowaniu i edukacji dzieci na ich wczesnym etapie rozwoju”.
Bo jak nie My, to kto?
Nie rezygnujcie na starcie z przygody nauczania języka własnego dziecka, mówiąc, że się do tego nie nadajecie! Uwierzcie w swoje możliwości, bez względu na poziom znajomości języka niemieckiego. Środowisko językowe organizuje wokół dziecka w pierwszej kolejności rodzic, w drugiej nauczyciel w przedszkolu i w szkole. To Wy, drodzy rodzice, znacie swoje dziecko najlepiej i spędzacie z nim najwięcej czasu. Wiecie, kiedy jest znudzone i obojętne a kiedy skupione i zaciekawione. Umiecie odpowiednio dobrać tematykę, porę dnia / tygodnia oraz formę zabaw. Zdarza się, że macie nadwyżkę czasu wolnego, gdyż akurat zostaliście uziemieni na tydzień w domu z powodu choroby dziecka. Bądźcie więc elastyczni i nie oddawajcie spraw wyłącznie w ręce innych.
Jestem ciekawa jakie media sprawdzają się najlepiej w nauce języka obcego w Twoim domu? Napisz mi proszę w komentarzu pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like lub udostępnisz go swoim znajomym. Zapraszam także do polubienia fanpage Niemieckowo na Facebooku.
2 thoughts on “Nie musisz być perfekcyjnym filologiem. Rola mediów w kwestii poprawnej wymowy i osłuchania z językiem obcym.”