Mów do dziecka codziennie po niemiecku – jak to zrobić?

codziennie po niemiecku

Kto powiedział, że nie jesteś w stanie mówić do dziecka codziennie po niemiecku? Dziś pokażę Ci jak to robić, nawet wtedy, gdy nie masz czasu na niemiecki na co dzień.

Niech zgadnę… Budzik wyrywa Cię rano ze snu. Potem nie możesz dobudzić swojego dziecka, które za kilka chwil rozlewa kakao na świeżo założoną bluzeczkę. Na koniec popędzasz swojego malucha, żeby szybciej zakładał buty, bo Ty już naprawdę musisz wychodzić. I tak każdego dnia.

Jak dzieci uczą się mówić?

A gdybyś, choć część próśb i poleceń kierował do dziecka w innym języku? Nie bez przyczyny maluch na początku wypowiada te słowa, które słyszy codziennie. Przecież małe dzieci uczą się mówić dlatego, że dorośli do nich mówią. W ten sposób poznają nie tylko nowe słowa, ale i gramatykę. Dziecko, słysząc niemiecki na co dzień, samo odkrywa niewidzialne struktury gramatyczne. Nikt mu wcześniej nie wyjaśnia, jak budować zdania. Po prostu je tworzy.

Co mówią badacze tematu?

Barbara Zurer Pearson, autorka „Raising a Bilingual Child” i wieloletnia badaczka dwujęzyczności, podkreśla, że „kluczowym czynnikiem w poszerzaniu zasobu słownictwa u dzieci są wypowiedzi skierowane do nich w czasie interakcji z rodzicami”.

Z kolei Adam Beck w książce „Podaruj dziecku szansę na dwujęzyczność” pisze, że im więcej rozmawiasz ze swoim dzieckiem w drugim języku, tym aktywniejsze ono będzie w posługiwaniu się tym językiem. A więc, jeśli będziesz rozmawiał ze swoim dzieckiem codziennie po niemiecku lub w innym języku, tym bardziej aktywne będzie ono w posługiwaniu się tym językiem.

Nauka języka mimochodem

Ale jak znaleźć czas na konwersację z dzieckiem codziennie po niemiecku? Wcale nie musisz go mieć, aby zapewnić dziecku kontakt z żywym językiem na co dzień. Po prostu robicie to, co zwykle robiliście, tylko próbujecie przy tym mówić w drugim języku. Proste. W ten sposób sprawiamy, że mówienie codziennie po niemiecku jest dla dziecka czymś naturalnym.

Na początek warto przygotować sobie kilka zwrotów, które będą Wam towarzyszyć każdego dnia. Konsekwentnie, aż do znudzenia. Powtarzaj je podczas automatycznie wykonywanych codziennie czynności np.: mycia zębów, ubierania się, spaceru, kolacji czy wieczornej kąpieli. Uczycie się dzięki temu oboje. Poza tym taka nauka jest bardziej efektywna, ponieważ nie „podajemy” dziecku suchych słówek, lecz pozwalamy mu poznawać je w kontekście. Możecie też okleić mieszkanie karteczkami z tymi zdaniami. Już sama świadomość ich obecności, przypomina o mówieniu codziennie po niemiecku. W utrzymaniu rutyny może Wam też pomóc mój wpis z piosenkami na co dzień po niemiecku.

Czy jestem wystarczająco dobra?

Pewnie zastanawiasz się teraz, czy na pewno dobrze znasz niemiecki. Czy Twoje słownictwo jest wystarczająco bogate? Czy przypomnisz sobie potrzebne słowa, kiedy będzie taka potrzeba? A co, jeśli nauczysz dziecko z błędami? To normalne, że się wahasz. Kluczowe jest to, czy Ty jako rodzic CHCESZ mówić codziennie po niemiecku lub w innym języku do swojego dziecka. Odpowiednia motywacja to podstawa, aby „projekt” niemiecki na co dzień wypalił. 😉

Ucz się od najlepszych

Po pierwsze nie jesteś jedynym źródłem przekazywanego języka. Dziecko chłonie język również z bajek, piosenek, audiobooków, czy gier. Twoją rolą jest dostarczanie mu wzorców językowych z różnych źródeł. To głównie dzięki nim Twoje dziecko poszerza słownictwo, poznaje gramatykę i poprawnie brzmi.

Po drugie jeśli czujesz, że Twój poziom znajomości języka daleki jest od ideału, to takie osłuchiwanie się z językiem wypowiadanym przez rodzimych użytkowników opłaci się również Tobie. Dlatego podczas jazdy autem, przygotowywania obiadu lub domowych porządków włączaj niemieckojęzyczne radio, podcasty, czy audiobooki.

Radź sobie z błędami

Wykorzystuj edukacyjne materiały językowe dla dzieci do własnego rozwoju. Nie ma nic lepszego na start, jak proste książeczki lub bajki z licznymi powtórzeniami. Świadomość własnych błędów i braków potraktuj więc jako motywację, aby ten stan poprawić.

Ponadto, gdy mówisz do małego dziecka codziennie po niemiecku, to z czasem nabierasz językowej płynności i pozbywasz się blokady. W zaciszu własnego domu nie musisz bać się oceny i krytyki.

I pamiętaj, mało kto mówi w obcym języku tak dobrze, aby w ogóle nie popełniać błędów. Kiedy pozwolisz sobie na większy luz i błędy, wtedy zwiększysz Waszą efektywność. Twoim celem nie jest przecież napisanie artykułu naukowego. Masz tylko powiedzieć swojemu dziecku, aby założyło skarpetki i wypiło kakao.

Małe kroki, duże efekty

Zachęcam Cię do tego, żebyś przełamała się i mówiła do dzieci codziennie po niemiecku. Nie przejmuj się brakiem płynności, niedostateczną znajomością słownictwa, gramatyki czy niepoprawną wymową. Pracuj nad tym i działaj. Może właśnie największą motywacją okaże się Twoje własne dziecko. Jeśli marzysz o tym, by znało niemiecki lub inny język tak dobrze, aby bez przeszkód porozumiewało się z innymi. To w ten sposób możesz zaoszczędzić mu później mozolnej nauki w szkolnej ławce.

Amerykański pisarz i badacz Robert Collier mawiał „Sukces to suma niewielkiego wysiłku powtarzanego z dnia na dzień”. Rób tyle, ile możesz. Zobaczysz, Twoje małe, z uporem stawiane, kroki w końcu złożą się na ogromną wartość w postaci znajomości języka. Powodzenia!

Ciekawa jestem czy Ty lubisz rutynę, czy wolisz raczej spontaniczne rozmowy z dzieckiem w drugim języku? Koniecznie daj znać w komentarzu!

Jeśli doceniasz pracę, jaką włożyłam w napisanie tego wpisu i jest on dla Ciebie wartościowy, zostaw komentarz pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz like/serduszko lub udostępnisz go znajomym. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami i komentarzami pod postami, po prostu zaobserwuj fanpage Niemieckowo na Facebooku lub mojego Instagrama @niemieckowopl

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *