Dlaczego warto oswajać dziecko z językiem niemieckim od najmłodszych lat?
Wyobraź sobie, że Twoje dziecko jest jak biała karta, która zostaje zapisana stopniowo w ciągu życia poprzez doświadczenie i edukację. Ty, jako rodzic i opiekun, możesz zaproponować mu, wskazać kierunek lub wręcz podać na tacy sposób, w który ją zapisze. To od Ciebie zależy w jakim stopniu wprowadzisz dziecko w świat języka obcego i czy w ogóle spróbujesz to zrobić. Dziecko zrobi z tym co zechce, jednak bardzo prawdopodobne jest, że Twoja pociecha podąży za Tobą. W wieku przedszkolnym silny autorytet rodzica odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu świata małego człowieka.
Niemiecki przed angielskim?
Skoro już wiesz jak duży masz wpływ na rozwój dziecka to przejdę do korzyści oswajania go z językiem niemieckim. Rodzice często uczą dzieci w pierwszej kolejności języka angielskiego, wychodząc z założenia, że język ten jest łatwy do opanowania i ma zasięg globalny. Nie dostrzegają przy tym, że w krajach sąsiadujących z Polską używa się innych języków niż angielski. Ponadto wybór angielskiego jako pierwszego języka obcego może mieć niekorzystny wpływ na motywację do nauki kolejnych języków. Goethe Institut podaje: „Niektóre badania potwierdzają nawet, że w kwestii sukcesów edukacyjnych uczniowie mogą odnosić korzyści z owej „odwróconej” kolejności języków zarówno w pierwszym języku obcym, jak i w angielskim, jako drugim języku.” Wielu nauczycieli, których znam, potwierdza tezę, że dzieci zaczynające swoją językową przygodę od niemieckiego, później miały mniej problemów z nauką kolejnych języków obcych.
Dlaczego akurat niemiecki?
Jeżeli bardziej motywujące jest rozpocząć od trudniejszego języka, to czemu nie postawić na rosyjski, chiński lub arabski? Otóż jest wiele praktycznych aspektów wykorzystania właśnie języka niemieckiego w życiu Twojego dziecka. Oswajając je od najmłodszych lat z tym językiem dajesz mu szanse, że polubi go i będzie bardziej pewne w posługiwaniu się nim na dalszych etapach nauki w szkole. Być może będzie to również jego duży atut podczas poszukiwania pracy. W dzisiejszych czasach wielu pracodawców może wymagać opanowania tego języka. Jest wiele firm z kapitałem niemieckim w naszym kraju. Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski a niemieckojęzyczny rynek pracy jest na wyciągnięcie ręki. Ponadto język angielski zna prawie każdy, dodatkowym niemieckim można się wyróżnić. Znajomość niemieckiego można wykorzystać także podczas podróży zagranicznych do krajów niemieckojęzycznych i nie tylko. Znając niemiecki mamy szerszy dostęp do informacji, na przykład na tematy związane z niemieckim futbolem, niemieckimi samochodami czy niemieckimi kompozytorami.
Jak to wygląda z perspektywy dziecka?
Dzieci nie patrzą jednak na naukę języka obcego przez pryzmat korzyści na przyszłość. Dziecku należy pokazać konkretną korzyść tu i teraz np. zagraniczne wakacje, kontakt z niemieckojęzycznymi dziećmi, niemieckie piosenki i ulubione bajki w tym języku. Niezwykle istotne jest stwarzanie okazji do kontaktu z językiem obcym, gdyż w ten sposób pokazujemy przydatność języka obcego w codziennych sytuacjach. Zacznij wtrącać nowe słówka związane z hobby dziecka, wtedy chętniej będzie je powtarzać. Moja córka interesuje się końmi więc poznała jak wygląda życie na wsi. Inne tematy, obok których większość dzieci nie przejdzie obojętnie, to ulubiony bohater, plac zabaw lub słodycze;)
Jak to wygląda u nas?
Żeby było jasne, nie umniejszam roli angielskiego we współczesnym świecie. Sama, nie zastanawiając się nad kolejnością wprowadzania języków do codzienności moich dzieci, zaczęłam od angielskiego. Wiem jednak, że nigdy nie jest za późno na odkrywanie dwóch języków obcych na raz. Wielojęzyczności poświęcę jeden z kolejnych moich postów na tym blogu, który znajdziesz TU. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Wykorzystaj ten moment, w którym dzieci nie domagają się tylko polskiego, bo tylko ten język rozumieją i jest im tak łatwiej. Zrób użytek z naturalnych zainteresowań dziecka dźwiękami, słowami i spraw by język obcy nie był dla niego wcale obcy. Maluchy z taką łatwością uczą się języka ojczystego, który też wcześniej nie był im znany. Skorzystasz na tym i Ty, odświeżysz swój niemiecki, poszerzysz słownictwo, a być może nawet rozpoczniesz naukę razem z dzieckiem. To jak? Już nie muszę przekonywać jak szerokie możliwości daje znajomość języka niemieckiego? Drogi Rodzicu możesz nie robić nic ale robiąc tak niewiele możesz podarować swojemu dziecku najlepszy prezent – swój czas, uwagę, aż w końcu pozytywne nastawienie do innego języka i kultury.
Czym interesują się Wasze pociechy? Podzielcie się w komentarzach pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like lub udostępnisz go swoim znajomym. Zapraszam także do polubienia fanpage Niemieckowo na Facebooku.