Proste zabawy dla dzieci na liczenie po niemiecku do 10.
Znajomość liczb to podstawa każdego języka, nie tylko obcego. Liczby otaczają nas zewsząd. Numery domów, rejestracje samochodów, godziny na tarczy zegara. Dzieci dość szybko orientują się, na czym polega liczenie. Najpierw liczą rączki i paluszki, a za „chwilę” odliczają dni do przyjścia św. Mikołaja. 🙂
Tematu liczb nie może więc zabraknąć wśród językowych zabaw z dzieckiem. W poprzednim wpisie poznaliście już niemieckie piosenki dla dzieci, które uczą liczb. Teraz czas na zabawę i praktykę. Liczenie po niemiecku można ćwiczyć w trakcie codziennych czynności. Wchodząc po schodach, liczymy stopnie. Sprzątając pokój, liczymy odkładane na miejsce zabawki. Podczas jedzenia liczymy łyżki zupy. Okazji do liczenia w ciągu dnia jest wiele.
Jak się bawić z dzieckiem w liczenie?
Wyszukałam dla Was ciekawe zabawy dla dzieci, które uczą liczb i liczenia w języku niemieckim. Niektóre z zabaw wymagają większego skupienia, więc lepiej nie wykonywać ich jednego dnia. Nie musicie też realizować wszystkich pomysłów. Wybierzcie te, które Wam pasują. Moim urwisom najbardziej przypadły do gustu zabawy nr 5, 6, 8. Teraz kolej na Was!
9 zabaw na rozpoznawanie liczb i liczenie po niemiecku
- Gra w klasy i wszystkie inne zabawy związane ze skakaniem po narysowanych cyfrach.
- Liczenie po niemiecku kroków do przodu w kolejności rosnącej oraz do tyłu w kolejności malejącej. Na początku dla ułatwienia liczymy wspólnie z dzieckiem.
- Ślepy dotyk. Do woreczka wkładamy znane dziecku figurki. Dziecko chwyta w rączki woreczek i próbuje ustalić, ile przedmiotów się w nim znajduje. W ten sposób oprócz liczenia ćwiczy również motorykę małą. Dla urozmaicenia możemy zmieniać wielkość wkładanych do woreczka elementów.
- Dziecko rzuca kostką. Liczy na głos po niemiecku, ile oczek wyrzuciło. Rodzic wymyśla czynność, którą dziecko wykonuje tyle razy, ile wskazuje liczba oczek. Na przykład: 1 – obraca się, 2 – tupie, 3 – robi przysiady, 4 – robi pajacyki, 5 – klaszcze, 6 – podskakuje.
- Ukryte cyferki. Rodzic ukrywa w salonie lub pokoju dziecięcym cyfry. Zadaniem dziecka jest znaleźć je wszystkie, nazwać po niemiecku, a na koniec umieścić we właściwej kolejności. Do zabawy możecie użyć ponumerowanych drewnianych klocków lub magnetycznych cyfr. Dobrze, gdyby każda cyfra była w innym kolorze.
- Liczenie po niemiecku kamyków. Moje dzieci wymyśliły, że liczymy kamyki. Oczywiście mogą to być też inne przedmioty. Na kubeczkach jednorazowych wypisujemy cyfry. Każdy kubek to jedna cyfra od 1 do 10. Prosimy dziecko, by umieściło w kubeczkach odpowiednią ilość kamyków.
- Układanie cyfr z guzików.
- Latawce. Zabawa polega na dopasowaniu liczby koralików do cyfry na latawcu. Wycinamy kwadraty z tektury, malujemy je, opatrujemy liczbą i dziurkujemy, jak na zdjęciu. Przecinamy kolorowe druciki na pół. Następnie przeciągamy je przez otwory kwadratów i przekręcamy tak, aby nie wypadły. Latawce są teraz gotowe do nawlekania koralików.
- Budowanie tęczy z koralików według wzoru. To świetna zabawa, która rozwija umiejętności motoryczne, wzornictwo oraz wplata umiejętności matematyczne i inżynierskie. W dodatku jej przygotowanie jest dziecinnie proste. Potrzebujecie tylko 11 drewnianych patyczków, podstawę styropianową i koraliki: 11 czerwonych, 9 pomarańczowych, 7 żółtych, 5 zielonych, 3 niebieskie, 1 fioletowy. Szczegóły w pliku poniżej.
Jeśli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, zostaw komentarz pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like lub udostępnisz go swoim znajomym. Zapraszam także do polubienia fanpage Niemieckowo na Facebooku.
Dziękuję za te wspaniałe pomysły. Korzystam z nich na zajęciach dodatkowych dla chętnych uczniów w kl. 1-3. Pozdrawiam gorąco!!
Dziękuję za miły komentarz. Mam nadzieję, że zabawy podobają się dzieciom i budują pozytywne nastawienie do niemieckiego. Takie dodatkowe zajęcia dla chętnych są świetną okazją do tego, aby dzieci złapały językowego bakcyla. 🙂